Hamile Yogasının Faydaları

Hamile Yogasının Faydaları

Hamile Yogası VE Yogilatesi Nedir? Gebelikte ne gibi faydaları vardır?

 Pilates, Joseph Pilates tarafından birinci dünya savaşında yaralanan askerlerin rehabilitasyonu için geliştirilmiş bir tekniktir. Zaten ana hareketlerin tümü yoga HAREKETLERİNDEN türemiştir. Benim uyguladığım Yogilites te yoga ve pilates hareketleri birlikte kullanılır Ayrıca bu hareketlerin zaman içerisinde, vücudu daha ince bir forma soktuğu, kasları sağlamlaştırarak düzgün ve sıkı bir beden sağladığı fark edilmiştir. Yogilates hareketleri ayrıca bazı sakatlıkları daha çabuk iyileştirdiği için yardımcı tedavi olarak ÖZELLİKLE Amerika da ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hamile Yogası  HER YAŞATA VE DURUMDA YAPILABİLECEK BİR UYGULAMADIR.

Yogada kullanılan nefes tekniklerine ilave olarak tekrar yapılan hareketlerde özel pilates nefes tekniği hareketlere eklenir. Pilates nefes ve hareket koordinasyonunu sağlayan bir öğretidir.
Dersler sırasında nefes kapasitesi artar, vucuda daha fazla oksijen girer ve düzgün nefes çalışmaları ile kanda laktik asit birikmediği ve toksinler nefesle atıldığı için dersten sonraki günlerde vücutta herhangi bir ağrı ortaya çıkmaz. Yoga da denge önemlidir, Pilates te ise ana kas gurupları. Yogilates te işte bu iki önemli özelliği birlikte kullanır. Ayrıca karın kasları üzerinde daha yoğun hareketler çalışmalara önem katar. Yalnızca HAMİLE YOGASINDA   karın hareketleri ilave edilmez.

Kullanılan nefes teknikleri kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerde son derece yararlı etkiler ortaya çıkartır. Sürekli hareketsiz çalışmaktan dolayı bel ve sırt ağrısı çekenler ve bedensel rahatsızlıkları olanlar (fıtık,skolyoz,ankilozan vs.vs.)güçlenen kas yapısı ile birlikte bu ağrılardan kısa sürede kurtulurlar.Vücudunda sarkmalar ve yağlanmadan dolayı deformasyon olan kişiler de sıkı ve biçimli bir siluet için Yogilates yapabilirler.

Yogilates çalışmaları yüksek tempolu ve ani hareketlerden oluşan Aerobik_Step çalışmalarının tam aksine vücudun temel ritmi sayılabilecek soluk alma ve verme ritminde yapılır. Ayrıca profosyonel bir eğitimci ile birlikte yapılan Yogilates çalışmalarında kandaki oksijen seviyesi hep yüksek kaldığından daha çok enerji harcarsınız. Dersten sonra ilk olarak cildinizde olmak üzere bu etkiyi hemen fark edebilirsininiz. Ayrıca nefes teknikleri düzenli uygulandığından HAMİLELERDE bebeğin gelişimi de çok iyi ve sağlıklı olur. Bulantılarınız artık hiç olmaz yada olursa nefes teknikleri ile bunları geçiştirebilirsiniz.
Ayrıca Yogilates yer ve zamana bağlı olmadan yapılabilecek bir uygulamadır. Uygun ve profesyonel bir eğitimle iş yerinde de kısa süreli Yogilates çalışmaları yapılabilir.

Sonuç olarak Yogilates bedeni tepeden ,tırnağa yeniler. Yapılan egzersizler, vücudu sıkışlaştırıp forma sokar. Daha çok nefes tekniği kullanmak ve öğrenmek fırsatına kavuşursunuz. Eksersizler, karın ve sırt bölgesini aynı oranda güçlendirdiği için sağlam bir duruş ve iskelet ortaya çıkar. Sakatlanmalar asla olmaz ve oluşmuş olanlarda gün be gün düzelir. Fiziki dayanıklılık artar, Metabolizma hızlanır. Huzurlu, güçlü ve sağlıklı bir bedene kavuşulur.H

 Hamilelikte PİLATES VE Yogilates  YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR.

– Kaslara esneklik, kuvvet kazandırır,

– Annenin kendini fiziksel olarak daha formda hissetmesini sağlar,

– Annenin psikolojik ve ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlar,

– Kegel egzersizleri ile pelvik taban yani doğum yolunu çevreleyen kaslar güçlenir,

– Gebelikte en önemli kaslarlan biri olan sırt-bel kaslarını güçlendirerek sırt-bel ağrılarını önler,

– Gebelikte daha sağlıklı kilo almanızı sağlar,

– Krampları azaltır,

– Nefes alma ve verme teknikleri ile anneye nefes almayı öğretir, bu sayede anne doğumda daha iyi nefes alır ve doğum sırasında daha rahat eder,

– Bütün egzersizlerde olduğu gibi doğum sonrası annenin vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar,
– Her sporda olduğu gibi pilates yapanlarda da vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar, hamile bayanların kendilerini hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak daha rahat ve güçlü hissetmelerini sağlar,
– Hamilelikte en sık rastladığım şikayetlerden olan BEL ,SIRT ,KALÇA VE OMURGA bölgeleri güçlendirerek ağrılarınızı azaltır,
– Hamilelerin karın kaslarını güçlendirir ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur, bebeğin doğumuna daha iyi yardımcı olur,
– Anne doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeleri daha güzel yapabilir,(bütün öğrencilerim normal doğum sırasında doktorlarından nefes tekniklerini son derce iyi kullandıkları için tebrik almaktadırlar.)
– Doğumdan sonra vücudun ve karın bölgesinin normale dönmesini hızlandırır,
– Kol ve bacaklardaki ödem ve şişlikler azalır,

Bu bağlamda Yogilates( Yoga ve Pılates) hareketlerinden ve tekniklerinden maksimum oranda yararlanacağınız süper bir çalışmadır.

 

Başa dön
0536 586 73 17