Şirketler İçin Yoga

Şirketler İçin Yoga

İş yaşantısında günlerimiz artık zamansızlıktan ve iş yetiştiştirememekten her geçen gün daha stresli olmakta ve sizleri bunaltmakta. Sabah sekiz akşam altı, bazen daha da geç olan çalışma saatleri arasında spor yada bu gerginlikler için en etkili yöntem olan YOGA yapmaya yer açmak artık bizi her geçen gün daha da zorluyor.

Bununla birlikte saatlerce bilgisayar başında oturmanın başta omurilik ve özellikle bel sorunları olmak üzere göz, el ve bilek sorunlarına da yol açtığını artık hepimiz biliyor ve bedensel olarak bunların sıkıntısını da yaşıyoruz.

Özellikle bel ve omurga hastalıkları(fıtık, faset eklem hastalığı, sakroiliak eklem dejenerasyonu, siyatik siniri problemleri gibi), bileklerde de bilgisayar yüzünden karpal tünel sendromu gibi birçok hastalık oluşmakta ve bizi her geçen gün daha da rahatsız etmekte.

Bütün bu fiziki rahatsızlıkların yanına birde ruhsal sıkıntılar, unutkanlık, yoğunlaşma, düzgün ve yeterli nefes alamamaktan kaynaklanan bedensel, zihinsel ve ruhsal sorunlarını da ilave edersek hakikaten kendimizi ne kadar zorladığımızı anlayabiliriz.

  Artık bütün bu problemleri ve bedensel sıkıntıları üstlenmek zorunda değiliz. Uygulayacağınız yoga ve nefes teknikleri bireysel ve toplumsal sağlığın yanında iş verimi de artar.

ŞİMDİ AKLINIZA TAKILAN SORU:”Bütün bunları ne zaman yapacağız” OLABİLİR?

 Bunu uygulamanın iki yolu vardır: Birincisi; öğle arasının yarım saatini yada kırk beş dakikasını, haftanın en az iki yada üç gününü yoga ve nefes egzersizlerine ve ayırmaktır. Alternatif olarak bu çalışmalara iş çıkışı daha uzun bir süre de ayrılabilir. Ancak bunun için rahat giysiler ve temiz bir ortama gereksinim vardır. İşyerlerinizin spor salonları da bu anlamda değerlendirilebilir. Ben üç senedir devam ettiğim iş yerinde çalışmalarımı öğlen saatinde yapıyorum. Çalışanlarla spor salonunda toplanıp keyifli bir kırk beş dakika geçiriyoruz. Çünkü yoga yaparken sadece bir eşofman altı giymeniz ve bir yoga mat yeterli oluyor. Terlemediğiniz için duş almakla da vakit kaybetmeyip tekrar işinizin başına dönebiliyorsunuz. Yani yemek vaktinden ayırdığınız her bir dakika, size sağlık, huzur ve mutluluk olarak geri dönüyor.

stres1 Şirket Yogası nedir ?

Böylesi olanakları olmayanlar için ikinci yol olarak masa başında yoga yapmak da mümkündür. Belirli aralıklarla el, bilek, ayak, bacak, omuz ve boyun egzersizleri masa başında kısa sürelerle yapılabilir. Oturarak ya da ayakta yukarı doğru esneme ve yanlara esneme, kolları kullanarak uygulanan bir, iki nefes tekniği ve kısa imgeleme meditasyonları en etkili çalışmalardır En önemlisi oturarak yapabileceğiniz kısa bir ANİ GEVŞEME TEKNİĞİ hemen sizi rahatlatacaktır. Elleri birbirine sürterek avuç içleriyle gözleri kapama yoluyla göz dinlencesi sağlamak, ekrana bakmadan göz egzersizleri yapmak da size rahatlık verir(.Kısa Tratak çalışmaları).Eğer deneyimli bir eğitmenden kısa bir eğitim alırsanız ve şirketinizde yoga çalışmaları yaptırılan bir yer yoksa belirli arlıklarla bu egzersizleri yapabilirsiniz.

  Bunun yanında iş görüşmelerinden, toplantılardan veya vereceğiniz şirket içi eğitimlerden önce nefes alıştırmaları, kısa yoga nidra veya meditasyon yapmak da gerginleri azaltarak iş yaşamında potansiyelin tam olarak kullanmasını sağlar.

  İş yaşamındaki kişisel potansiyelin artması şirketinize ve sizin daha yoğunlaşarak çalışmanıza etki edeceği için hem siz hem de şirketiniz bu durumdan sonsuz verim alacaktır.

Şirket yogasında sizlerle keyifli dakikalarda buluşmak üzere.

Sevgiler,

 

Başa dön
0536 586 73 17