Pilates Dersleri Sistemi

Pilates Derslerinin Faydaları

Pilates bir vücudun esneklik oluşturmasına  yardımcı olabilir  fakat kullanmanız  gereken rutin bir  kas gücü   de gerekir .Ayrıca dayanıklılıklılığı artırmak için  bacaklar , karın , kollar , kalça ve sırt kaslarını geliştirmek için hareketler uygulanır. .Bu harketler  spinal ve pelvik kaslarda ve oradaki kemiklerde düzelme esneklik hastalıklarda düzelme yaratır. Pilates derslerini yaparken güçlü bir  solunum kulanmak ,güçlü ve açık ciğer kapasitesi oluştururken  ve güçlü bir karın kası yada  veya merkez  kore bölgesi denen kasları geliştirirken  koordinasyon ve denge oluşturmaktadır. Pilates dersleri yapılırken başlangıçtan ileri seviyeye kadar zorluk aralığı  değiştirilebilir farklı egzersizler uygulanabilir.Hoca  pilates dersleri yaparken sınıfın durumuna yaş aralığına göre uygulamaları yönetir. Yoğunlugu  vücut koşullarına  göre  zamanla artırır ve egzersizleri öğrencilerine  yavaş yavaş alıştırır.

Pilates Derslerinde Konsantrasyon

Pilates derslerinde  ki tekrar eden   yumuşak hareketler için tüm vücut üzerinde yoğunlaşmak gerekir bu nedenle Pilates yoğun bir odaklanma gerektirmektedir Bu kolay değildir.Fakat  Pilates derslerindeki  egzersizlerin 2006 yılında yılında Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Parkinson Merkezi’nde Portland, Oregon , Pilates metodunun ve derslerdeki  konsantrasyon faktörünün dejeneratif semptomlar da rahatlama sağlayan çalışılmalar oldugu ispatlanmıştır.

Pilates Derslerinde Kontrol

“Contrology”  yöntemi  Joseph Pilates tarafından ‘tercih edilen isim oldu ve kas kontrolü fikri üzerine kurudur. “Pilates Metodu hakkında hiçbir şey gelişigüzel  uygulamalar değildir. Bu dersleri yaparken tamamiyle  i konsantre olmamız gerekir. Nedeni her an her yönüyle  VUCUT kontrolüdür. Tüm egzersizler yerçekimine karşı koymak  ve çalışan kasların  kontrolü ile yapılır.Aletli plateste ise  yaylar direnç uygular ve böylece gövde ve cihaz hareketini kontrol eder.”Pilates Metodu vücudunuzun ve merkez core kaslarının yani karın bölgesi kaslarının kontrolü ile mümkündür.

Pilates derslerinde Merkezlenmek

Pilates Metodunun ortak noktası  MERKEZDİR. .  Birçok Pilates öğretmeni vücudu kapsayan uyluk-gibi karın, alt ve üst sırt, kalça, kalça ve iç “güç merkezindeki  kas grubuna bakın “diye öğrencilerini uyarırlar.  Pilatesteki  tüm hareketlerde içten  dışa doğru güç ve akışı başlatmak en dogru olanıdır.

Pilates derslerinde Nefes Teknikleri

Hareketler ile birlikte ritmik olarak gögus kafesinden nefes almak gerekmektedir. NEFES VERMEYİ VURGULAMAK BİR ISLAK HAVLUYU SIKMAK GİBİ TÜM KİRLİ HAVAYI CİĞERLERDEN ATMAYA ÇALIŞMAYI HEDEFLEMEKTİR.

Pilates Yöntem ve aparatları

Pilates metodu, güçlü bir karın kontrolü oluşturmak için bazı aparatlar kullanarak bunu yapar.  Joe Pilates başlangıçta mat egzersizlerini( ilk kitabı 1943 te yayınladığı)  yaptığı yöntemi geliştirdi, ancak yirminci yüzyılın ilk bölümünden diğer birçok fiziksel kültürü sistemleri ile ortak, olarak “insanlara yardım etmek için bir kaç adet aparatı  kullanılır “ve bir alet oluşturur. Pilates cihazların çeşitli parçalar üzerinde yapılan egzersizlerin çoğu direnç eğitimi olarak ve  direnç sağlamak için yaylardan yararlanmak sistemidir. Yay gerilir gibi kullanılarak , “ilerici direniş” vucudu kuvetlendirir ve fiziksel direnç anlamına artırır.  En yaygın olarak kullanılan cihazın parçası ve belki de en önemli, Reformer, ancak geleneksel Pilates stüdyosunda kullanılan diğer cihazlar Cadillac (ayrıca Trapez Masa denir), yüksek (veya elektrik) sandalye, Wunda Koltuğu, Bebek Koltuğu ve Ladder Barrel, Spine Corrector (Adım Namlu) ve küçük varildir. Lesser kullanılan aparatları Magic Circle, Giyotin Kulesi, Pedi-Pole ve Ayak Düzeltici içerir.

Çağdaş Pilates  Mat dersleri’nde  küçük toplar, köpük silindirler, büyük de dahil olmak üzere, kullanılan egzersiz topları , dönen diskler ve direnç bantları ilave edilmiştir..Geleneksel aygıtlara Bazı çağdaş Pilates kullanımı aletleri de eklenmiştir.

Modern Pilates. Şu anda Pilates Metodu iki  gruba , Otantik / Klasik Pilates ya da Çağdaş Modern / Pilates ayrılmıştır.  Otantik / Klasik Pilates derslerinde dersten  derse değişmez bir düzen içinde egzersizleri öğretirler. Yeni tarz Yogilates eğitimlerinde de Öğretmenler Joseph Pilates’in orijinal  uygulamalarına yakın kalmak için orjinal hareketlerle birlikte  yeni uygulanan  kendi  Mat ekipmanlarını  kullanmaya çalışmaktadırlar. . En klasik eğitim almış öğretmenlerin egzersizleri komple sistem okumuş  olmaları durumu ile  ve genellikle onun keşfettiği sisteme sadık kalmaya çalışarak  Joseph Pilates’in eğitim sistemini kendi tarzlarına uyarlayarak uygulanabilir. Modern / Çağdaş Pilates çeşitli sistemlerde yöntemi degiştirilir ve egzersizler orijinal egzersizleri  kullanarak ve ilave edilerek yapılan birçok değişiklik ile dersten derse değişebilir.

Başa dön
0536 586 73 17