Hamilelikte Hareketler

Hamilelikte Yapılan Hareketler ne işe yarar?

Hamile Yoga  hareketleri yoga yolundaki bölümlerden biridir. Yogilates  hareketleri günümüzde yalnızca fiziksel egzersizler olarak görülmekte ve yoganın sadece asanalardan ibaret olduğu sanılmaktadır. Günlük yaşamın bize daha aza hareket alanı sağladığı kaçınılmaz. Ama biz bunu değiştirip günlük yaşamı biraz daha hareket ederek düzene kavuşturmalıyız.

Bu sebep ile daha az hareket beden seviyesinde bizlere eklemler ve kas kısmında bir sürü hastalık ve rahatsızlık  getirmektedir. Normal herhangi bir jimnastik salonunda fiziksel egzersizler yaparken herhangi bir farkındalık aşamasında bulunmamız gerekmez. Oysa  HAMİLE YOGASI  yaparken beden seviyesindeki  farkındalık dışında nefes teknikleri ile bedeni rahatlatmak ,tekrarlayan hareketlerle bedeni kaslandırmak ve kuvvetlendirmek ayrıca derin gevşeme tekniği ile beynimizi boşaltmamızı sağlamaktadır.

Yani asanalarımızı uygularken farkındalık içinde gevşememiz lazımdır. Yoga okullarında  yapılan araştırmalarda, yoga asanalarını 45 dakika uyguladıktan sonra bazal metabolizmada %78 rahatlama sağlandığı tespit edilmiştir. Bu sistemle sempatik sinir sistemimiz son derece gevşer. Diğer fiziksel aktivitelerle bu rahatlamayı sağlamamız mümkün değildir.

Sempatik sinir sistemi çok önemlidir. Vücudumuzda oluşan yüksek kolesterol, mide asiditesi, baş ağrısı, yüksek tansiyon vs. gibi hastalıklar bu sistemin bozulmasından kaynaklanır. Fiziksel egzersiz yaparken omurgayı asla çalıştıramayız. Oysa yogilates  asanaları omurga üzerinde çalışır.Omurgayı çalıştırınca içindeki omurga sıvısı hareket eder ve bütün hormon sistemini dengeye sokar.Bu da daha sağlıklı bir beden ve hamilelik demektir.

Hamilelikte oluşan bel ağrıları ,baş ağrıları ,yorgunluk hisleri derslerden sonra yok olur. Aynı zamanda gevşeme egzersizler ile( Kİ BUNLAR ÜÇ TANEDİR=Ani gevşeme,Hızlı Gevşeme,Derin Gevşemedir) beden seviyesindeki bütün stres ve gerginlik yok olur. Asanalar uygulanırken bilinçli olarak kendimize gevşeme komutu da verirsek, yüzümüzde rahat bir tebessüm ve normal, rahat nefeslerle çalışmamızı huzur ve farkındalık içinde tamamlayabiliriz.

Bu nedenle Hamile  Yogası  herketlerinin  hayatımızdaki önemi de bu şekilde belirlenmiş olur. Ve HAMİLE iken bebeğimizi daha sağlıklı büyütüp doğuma hazırlanabiliriz.

Başa dön
0536 586 73 17