Yaşam Koçluğu Nedir ?

Yaşam Koçluğu Nedir ?

Yaşam koç’luğu danışanın kendi içindeki potansiyeli kullanarak ve kişinin geçmişini kurcalamadan, danışanın kendi içindeki doğruyu bulamasına yardım eden kişidir. İnsanları ileriye götüren aslında yanıtlar değil, yanıtları bulamamızı sağlayan doğru sorulardır. Koç bu devrede yaşamınıza girmektedir zaten. Bu gün bütünhome right2 Koçluk Nedir ? rekor kıran sporculara bakın, hepsinin yanında koç’ları vardır. Koç’un yaptığı sadece sporcunun içindeki potansiyeli ortaya çıkarmada yanında yer almasıdır. Dolayısı ile kişilerin iş ya da özel yaşamlarında kafaları karıştığında, hedefleri bulanıklaştığında veya hedeflerini kaybettikleri zaman, hedeflerin açığa çıkarılmaması, bulunması ve sonrasında gerçekleştirilmesi zamanında koç danışanına yol gösterici olmaktadır.

Yani yaşam koç’luğu arzuladığınız yaşamı tasarlayıp gerçekleştirmeniz konusunda yanınızda olan kişidir. Yaşamak istediğiniz sıra dışı ve sizin seçiminiz olan yaşmanızı kurmakta ve yaşamla ilgili farkındalıklar geliştirtmenize, sizin için önemli olanların ve enerjinizi emen önemsizlerin ayrımına varmanızı sağlar.

Bir koç danışanını bu yolda nasıl ilerletir?

Size güçlü ve açık uçlu sorular sorar ve beyin fırtınası yapmanızı sağlar. Bazen uzun bir suskunluk ile bekler ve sizin konuşamazı sağlar, bazen sözlerinizi tekrar eder ve geri bildirimler ile siz ayna tutar. Kör noktalara dikkatinizi çeker ve sizin enerjinizi emen konuları buldurur.

Değerlerinizin ve inançlarınızın gerçek kimliğinizin, engellerinizin, korkularınızın, bahanelerinizin, güçlerinizin farkına vararak yüzleşmenizi, yanıtlarınızı, hedeflerinizi kendinizin bulamasını sağlar ve oradan ileriye gitmenizi sağlar. Zaten danışan değerlerinden ortaya çıkan hedefleri doğrultusunda harekete geçtiği zaman biz yaşam koç’luğunu ,danışan ile birlikte başarıya götürmüş oluyoruz.

önetici koç’luğu,girişimci koç’luğu,kurumsal koç’luk,kariyer ve yaşam koç’luğu vs,.Tüm koç’lar aynımıdır?Aralarında ne gibi bir fark vardır?

Koç’lar belli alanlarda uzlaşmış olabilirler. Ancak yaşam koç’unun yaklaşımı da, diğer koç’ların yaklaşımı da bütünseldir. İş yaşamdan tümüyle soyutlanamaz. Kariyer üzerine ya da performans üzerine olsun bir koç her konu üzerine odaklanıp o konuyla ilgili olarak danışanını ileriye hızla götürebilir.

Bir yaşam koç’u peki neler yapmaz? Terapi ile koç’luk arasındaki fark nedir?

Terapi sizi çözümlemeye, iyileştirmeye, geriye bakmaya ve umuda yöneltir sizi. Oysa koç size ne yapmanız konusunda asla nasihatlerde bulunmaz ve yargılamaz. Koç’unuz ile yaptığınız yolculukta ortaya çıkan seçeneklerin fazlalığı sizi şaşırtacaktır. Terapilerde olduğu gibi geçmişe gidip konuşmak ve düzeltmek yerine, şimdi ve burayı yaratmak ve istediğiniz geleceğe doğru sizi odaklandırır. Koç bir deniz feneri gibidir. Sadece ışığını yakar. Yolculuk yapan gemiler ise kendi rotalarına kendileri karar verirler. Bu bağlamda koçluk hayat yolculuğunuzdaki deniz feneri gibidir.

Kimlerin koç’a ihtiyacı vardır?

Herkes koç’luk çalışma deyimini hak eder, her birey yaşamının bir döneminde bir koç’tan yararlanabilir. Yaşamınıza içten bir bakış atmaya sürprizlere ve değişimlere hazır olduğunuzda, koç’luk hizmetinden daha hızlı bir verim alırsınız. Hedefleri bulmak ve ilerlemek içinde koç ile danışan birlikte verimli bir çalışma yaparlar.

Yaşam koç’u olmak için nasıl bir eğitim alınması gerekmektedir?

Dünyadaki bütün koç’lar Uluslar arası Koç’luk Federasyonuna bağlıdır ve olmak zorundadır. Bunlar için çeşitli eğitim merkezleri vardır. ICF akreditasyonlu ve diğer yabancı kökenli eğitim merkezleri de vardır. Eğitimler bağlı olarak da lisans alınır. İlk hafta yoğun bir bir kırk saatlik eğitim alınır. Bu eğitimden sonra 100 saatlik pratik yapılmalıdır. Sonra yine 20 saatlik bir üst eğitim daha alınır. Sonra da sertfikasyon sınavına girilir. Bu sınavda 7 üzerinden 5 alırsanız artık uluslar arası koç olabilirsiniz.

Koç’luk sadece gruplara mı yönelik yoksa sadece bireysel olarak mı yapılıyor?

Grup koç’luğu ve kurumsal koçluk da vardır. Özellikle üst düzey yöneticiler, kurumsal işletmeler ve isteyen herkes yaşam koç’larından yararlanabilir.

Koç’luk hizmeti almak için nereye başvurmalıyız?

Nasıl doktor, avukat ya da başka bir şey ararken tavsiye üzerine gidiliyor ise koçları da aynı şekilde bulabilirsiniz. Zaten Türkiye de koçlar şu anda çok az. TÜRKİYE’DE Kİ koçlara ICF.org.federation.org’dan ulaşabilirler.

 

Başa dön
0536 586 73 17