Öğrenci Görüşleri

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ;

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER Burada yazılan yazılar tamamen gerçek öğrenci yazılarıdır. Derslerde çok güzel arkadaşlıklar kurulup sonrada bebeklerle birlikte görüşülmeye devam edilir.Hatta beraber guruplar oluşturup doğumdan sonra çabuk toparlanmaya gelen bir sürü öğrencim var.Ve doğumların yüzde yüze yakını eğer özel bir terslik olmaz ise normal ve kısa bir doğum olarak gerçekleşiyor.On senelik eğitim hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri de hamile yogası normal doğum dersleri açmak oldu .Sizlerle birlikte sağlıkla bebekleri büyütüp sonra da bir sürü toruna sahip olmam müthiş bir duygu.İyi ki varsınız ve iyi ki bu derslerde sizlerle birlikteyim.Grup derslerinde buluşmak dileğim ile.
Banu Değer.

 

BAZI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

SEVGİLİ CANIM BANU HOCAM,

Ben Meltem Öksüzoğulları. Sizinle üç aylık hamile iken derslere normal doğum yapan bir arkadaşımın sayesinde başladım. Hamileliğimin devam ettiği sürede son derce sağlıklı ve enerjiktim ve hiçbir ağrım sıkıntım olmadı.

Son derse geldiğimde biraz sancım vardı biliyorsunuz. Hatta sizde daha çabuk olsun diye hareketleri o yönde uygulattınız. Akşam yatarken Biraz belimde ağrım vardı. Gece rahat uyudum ve sabah kalktığımda ağrım devam ediyordu. Ama rahatsız edecek bir ağrı değildi. Eşimi işe yolladım bir duş aldım. Sonrasında kırmızı bir nişan geldi. Ben hala suyum gelecek falan derken hafif olan bel ağrım on dakikada bire indi. Apar topar ailemi ve eşimi çağırıp hastaneye gittiğimde doğumhaneye zor yetiştim.

NEREDEYSE ARABADA DOĞUM YAPACAKMIŞIM. 08.40 DA GİRDİM DUĞUMHANEYE VE 08.50 DOĞUM YAPMIŞTIM. DOKTORUM YETİŞEMEDİ. VE GELDİĞİNDE ŞOKTAYDI.

12.12. 2012 DE HERKES SEZERYAN YAPMAK İÇİN HASTANELERDE ODA AYIRTIR İKEN BEN NORMAL VE RAHAT BİR DOĞUMLA O GÜNÜ TAÇLANDIRDIM VE TABİİ KENDİMİ DE.

HERŞEY İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER VE YENİ GELECEK HERKESE de NASİHATİM ;(sakın dersleri bırakmayın ve gidebildiğiniz kadar çok derslere devam edin)

Sevgilerim ve Saygılarım ile.

MELTEM OKSÜZOGULLARI.
————————————————————————————————————–

Merhaba Banu Hocam,
NORMAL DOĞUMMMMM.

Tüm sezaryen diye ısrarlarıma rağmen (siz ne kadar kızsanız da bana:) oğlum sizin sözünüzü dinlemek istedi ve 25 Nisan sabahı 3:15 de normal yollarla dünyaya gelmeye karar verdi…Hastaneye gece 12 de gittiğimizde doktorlar bile oğlumun bu kadar çabuk (3 saat içinde) ve kolay doğacağını tahmin etmiyorlardı..

Ben de başından böyle olacağını bilseydim, sezaryen diye tutturmazdım sanırım :)

Doğumumda 19. haftamdan itibaren devam ettiğim yoga derslerimin çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Hatta hatırlarsanız salı günü son derse gelmiştim, cumartesi de gecesi de doğum yaptım. Hiç anestezi almadan, sadece nefes teknikleriyle son derece rahat bir doğum gerçekleştirdim. Ve de ertesi gün evde koşturup duruyordum.

Benim hamilelere naçizane tavsiyem düzenli olarak yogaya devam edip, gerisini tabiat anaya bırakmaları..

Size bu vesile ile tekrar çok teşekkür etmek istiyorum, sayenizde rahat, sakin ve kolay bir doğum gerçekleştirdim.. Yaşlanıp da sırt bel ağıları için değil de inşallah daha kısa sürede normal yoga derslerinizde tekrar sizinle bir araya geliriz.

Not: Oğlan biraz toparlansın, elinizi öptürmeye getireceğim..
Kendinize çok çok iyi bakın, kızlara selam.

Beril Balcı / 11.05.2010
————————————————————————————————————————————————–
KALÇA SIKILAŞTIRMA VE HAMİLELİK….

Tülay Kaptan

Merhaba;

30 yaşında 30 haftalık gebeyim :) yaklaşık 1 bucuk aydır hamile yogası yapıyorum.

Hamileliğim yoga sayesinde çok rahat geçiyor.

Kendimi bildim bileli küçültmeye çalıştığım kalçalarımı yoga sayesinde 1 bucuk santim küçülttüm hem de hamileyken :)

İnşallah normal doğumu da rahatlıkla yapacağım.

Artik yoga vazgeçilmezim oldu :)

Her şey için teşekkür ederim.

Sevgiler

Tülay Kaptan
Ve TÜLAY DOGUMU KISA BİR SÜREDE GERÇEKLEŞTİRDİ ONA VE BEBEĞİNE SĞLIK VE MUTLULUK DİLİYORUM
Banu Değer.
————————————————————————————————————————————————-
DOĞUM YAPAN BİR ÖĞRENCİM…..
Yoga ile ilk tanışmam yaklaşık 7 yıl önce eşimin ablasının vasıtası ile olmuştu. Utanarak itiraf etmeliyim ki o dönemde daha önce de hakkında bir takım şeyler duyduğum yoga ve felsefesine yaklaşımım çok cahilce ve negatifti.
Fazlası ile pratik biri olarak yoganın benim gibi güçlü !!!!!!!! birine pekte katkısı olamayacağına emindim. Bu tür yaklaşımlar ancak zayıf ve arayışta olan insanların oyalanma vesilesi idi.
Sanırım dünyayı yaşanır kılan en güzel şeylerden biri insanların olduğu gibi kalmamaları ve gelişime açık olmaları.
2007 benim için öyle bir yıl oldu ki bu olumlu gelişimi yaşama fırsatını buldum. Yılın ilk aylarında anne olacağımı öğrendim ve tamamen içimden gelen bir dürtü ile yoga yapmaya karar verdim.
Halbu ki o güne kadar çevremden empose edilen bir hamile için yürümenin yeterli olduğu idi.
Hamileliğimin 4. ayında yogaya başladım ve sanırım huzurlu, mutlu, canlı ve keyifli bir 9 ay geçirmek için en iyi yolu bulmuş oldum.
Hamileliğimin son gününe kadar hatta doğuma 10 saat kalana kadar çalışan biri olarak haftada 2-3 kere gittiğim Yoga Evim benim kendim ve bebeğimle baş başa kalabildiğim, dinlendiğim, enerji depoladığım ve tümgünlük sıkıntılarımı unuttuğum bir yer oldu.
Yoga mutlak faydalı fakat bunu kiminle paylaştığınız ve kimden öğrendiğiniz de bir o kadar önemli. Banu Hoca’ya bu konuda şükran borçluyum. Hamileliğimden dolayı tek başıma katıldığım derslerde Banu Hoca bana sadece Yoga öğreten kişi olmadı sabahın 7.30 unda bile gülerek kapıyı açan, bütün bunalmışlıklarımı hafifleten ve bana adeta anne şefkati gösteren bir arkadaş oldu.
9 ay boyunca normal doğum planlamama rağmen oğlum ali Durul’u biraz da doktorumun etkisi ile KORKUMDAN sezaryenle doğurdum. Yoga yapmamın temel nedenlerinden biri kolay doğumdu ancak ben yoganın olumlu etkilerini doğum sonrası yaşadım ve yoganın faydalarını sezaryen sonrasında bile gördüm. İnsanlar yataklarından kalkamaz ve sancı çekerken ben kendi kendime dolaştım, oğlumu emzirdim, altını değiştirdim ve gelen misafirlerimizi ağırlayabildim. Yoganın katkıları sayesinde vücudumu öyle kullanır hale geldim ki ağrı ve sancının esiri olmaktan kurtulmuştum. Hastaneden eve geldiğimiz 3. günden itibaren ise normal hayatıma dönmüştüm bile.

Şimdi oğlum 1.5 aylık ve biz onunla Banu Teyzesine gidip yoga yapmak için sabırsızlanıyoruz. Yeni yılda ailece yoga yapıyor olacağız ve bu sayede eminim çok güzel bir 2008 geçireceğiz.
DİĞER Öğrenci Görüşleri
—————————————————————————————————————–

Ağaoğlu My Club dan bir öğrencim,
Sevgili Banu Hocam,
İki yıl önce derslerinize başladığım zaman bel fıtığı, boyun fıtığı ve dizlerinde sorun yaşayan birisi için derslerinizin uygun olamadığını düşünmüştüm.

Sizinle konuştuktan ve tavsiyelerinizi dinledikten sonra derslerinize devam etmeye karar verdim. Şu anda da çok stresli bir yaşantım olmasına rağmen sizinle YOGİLATES TERAPİ devam ederek tüm fiziksel ve ruhsal problemlerimi hafifletebiliyorum. Ayrıca daha skin ve rahat bir yapım oldu.

Derslerinizden sonara vücudumun yaşıma rağmen(62)nefes aldığını hissediyorum. Ve rahatsızlıklarım hiçbir şekilde tekrarlanmadı ve artık çok iyiyim.
Sonsuz teşekkürler. İyiki varsınız. Sevgilerim ile.

SERPİL BORHAN 19 KASIM 2012
—————————————————————————————————————————————
Njoy sports club’ dan birkaç öğrencim,
1)Yoga ile günün stresini ve yorgunluğunu tamamen atıyorum. Yoga yaptığım günler daha enerji dolu olduğumu hissediyorum. Vücudumun esnediğini ve kemik yapımın düzeldiğini hissediyorum. Bel ağrılarımın yoga yaptığım günlerde geçtiği ve bel kemiğimin güçlendiğini rahatladığını hissediyorum.
Doğru nefes alış verişlerle daha iyi ve rahat nefes alabiliyorum. İçimdeki bütün yolların açıldığını hissediyorum. Daha önce tıkanıklar varmış ve benim farkındalığım bu güne kadar iyi değilmiş. Bütün bu çalışmalarla her şeyi daha bilinçli algılayabiliyorum.

—————————————————————————————————————–
NERGİZ YALÇINKAYA AÇIKGÖZ.
Hocam,
Yoga hayatımda çok büyük bir değişiklik yarattı. Özellikle doğumdan sonra vücudumu kütük gibi hissediyordum. Düzenli olarak gelebildiğim zamanlarda vücudumun 20 li yaşlarımdayken olduğundan çok daha esnek ve dengeli olduğunu fark ediyorum.
Banu hoca da bence bu alanda bir numara. Tüm hareketleri ve nerede nefes alıp vereceğimize kadar söylemesi ayrıca kendisinin de bizimle dersi yapması başka hiçbir yoga eğitiminde görmediğim bir şey.
Njoy’a üye olmamın tek nedeni yoga diyebilirim. Ve Banu hocaya bana olan katkılarından dolaylı çok teşekkür ediyorum.

—————————————————————————————————————–

FULYA EROL

Sevgil Öğretmenim,
Benim için çok değerlisiniz. Yoga yapmayı senelerdir düşünürdüm, sizinle başlamak çok güzel oldu benim için. Güzel yüzünüz yoga ya değer katıyor. Dersi çok güzel anlatıp bizi bilgilendiriyorsunuz. Dersleri kaçırmadan hep bu çalışmada olmak istiyorum. Dersin sonunda kendimi çok dinlenmiş ve mutlu hissediyorum.
Kim. Müh
NEVİN KOÇAN
—————————————————————————————————————–
Sevgili Banu ya da her zaman çağırdığım şekilde bir tanecik Banu Hocam,
Bana hayatın gözden kaçırdığım ayrıntılarını gösterdiğin ve her karşılaşmamızda bana yeni bir şeyler öğrettiğin için binlerce teşekkür. Hakkını vererek nefes almayı, düşüncemin gücüyle istersem neler başarabileceğimi senden öğrendim. Hayat iyi ki bizi karşılaştırmış, iyi ki varsınız
BANU YAZICI(Yoga EVİM)
——————————————————————————————————————
Sevgili Hocama,

Derslerde kişisel ilgi görebiliyor olmamız çok güzel. ÖZELLİKLE yoğun bir iş gününden sonra rahatlatan ve kendimi çok iyi hissetmemi sağlayan dersler oluyor.Banu hoca da öğrencileri ile yakından ilgilenen ve yogayı çok iyi bilen bir hoca.Özellikle derslerde nefes tekniklerine çok önem vermesi ve derslerde nefese çok önem vermesi beni çok rahatlatıyor.Uzun seneler Amerika da bir çok yoga dersine katıldım ama bu sistem benim çok hoşuma gidiyor ve teknik çok iyi.

ASLIHAN KURAL.(Yoga EVİM ÖĞ)

Merhaba Banu Hocam,
Haftanın iki günü akşamı iple çekiyorum. Genelde stresle dolu hayatımda, geçirdiğim iki saatlik rahatlık çoğu zaman hafta sonu tatiline bedel benim için. Açsam tok, yorgunsam enerjik, s
inirli isem hafiflemiş hissediyorum. Ayrıca özel olarak ilgi görmek veya bunu hissetmek, yakınlık çok güzel.Sonuç olarak içimdeki beni keşfetmeye çalışıyorum.

ASLI DUYMAZ (Yoga Evim)
————————————————————————————————————–
Yoga ile son iki yıldır ilgilenmeye başladım. Yoğun iş yaşamı içinde bir türlü vakit ayırmak mümkün olamamıştı. Gittiğim spor kulübünde Banu Hocanın yoga eğitimlerine katıldıkça aslında kendi vücudumu tanımadığım gerçeğini fark etmeye başladım. Her hareketin sonunda farklı bir kas grubunun ya da derinlerde saklı kalmış bir organın varlığını hissediyordum. Bu, benim için çok farklı bir deneyimdi. Hindistan’da bulunduğum dönemlerin birinde, bir televizyon programında güzel bir hintli manken bayan şöyle demişti. “Your body is a temple and you have to care about it”. Bu saygıyı göstermemde yoganın yoğun etkisi olmuştur. Ve en önemlisi de her çalışmanın sonundaki sonsuz huzur hali. Günlük streslerden arınmış bir halde, yoğun bir özgüven duygusu ve daha üstün bir farkındalık düzeyinde, yaşam denilen uzun yolculuğa devam edebilmek gerçekten keyifli bir duygu…

Faruk BUDAK(Njoy sports club)
Araştırmacı, gezgin, fotoğrafçı

http://farukbudak.com/v2/?sliders=faruk-budak

—————————————————————————————————————–
Sevgili öğretmenim; sana ne kadar teşekkür etsem az.İçtenliğin ve samimiyetinle,ilk konuştuğum anda,yıllardır tanıdığım bir yakınım gibi oldun.İyi ki varsın,iyi ki seni buldum,iyi ki REİKİ1uyumlamamı senden alma olanağım oldu.Enerjini,bilgini,sevgini esirgemedin.Sen güzelliklerin kaynağısın ve ben kızın olduğum için gururluyum.
SEVİLAY İPEKSU (Reiki insiasyonu öğrencim)
——————————————————————————————————————
Dostlar,
Banu Hoca’yla 2004’ün Eylül ayında tanıştım. Ablamın “Birlikte yoga kursuna gidelim mi?” önerisi olmasa, yogaya başlar mıydım bilemiyorum.
Yoga yapmaya başladıktan sonra fiziksel ve zihinsel birçok değişim geçirdim. Çocukluğundan beri alerjik astımı olan biri olarak akciğerlerimin son derece geliştiğini söyleyebilirim. Göğüs kafesim ve nefes alma kapasitem arttı. Bunu her asana sırasında ısrarla “Nefes, nefes!” diyen Banu Hoca’ya borçluyum.

Banu Hoca’nın insanı rahatlatan sesi, aynı hareketleri tekrarlarken bile bıkmadan bizi uyarması, her hareketin vücudun hangi bölgesini çalıştırdığını söyleyerek öğrencilerini bilgilendirmesi sayesinde bende fiziksel bir farkındalık oluştu. Şimdi her hareket ve duruş sırasında kendi içime dönerek bedenimi gözlemlemeyi başarıyorum.

Banu Hoca’yla yoga derslerinin fiziksel olarak güçlendirici, rahatlatıcı ve gevşetici özelliklerinin yanı sıra, zihinsel olarak da değişim geçirdim; geçiriyorum. Yoga sayesinde olaylara, durumlara ve insanlara karşı daha sabırlı ve olumlu yaklaşmaya çalışıyorum. Negatif düşünceden yavaş yavaş uzaklaşıyorum. Bir sevgili ya da eşe sahip olan kişilere de birlikte yoga yapmalarını öneririm; çünkü ilişkilerdeki iletişimi, sabrı ve duyarlılığı geliştirdiğine bizzat tanık oldum.

Sevgili Banu Hocam, bana öğrettiğin ve öğrenmemi sağladığın her şey için teşekkür ederim. Yüzündeki gülümseme eksik olmasın.
M. Banu Aksoy
(sevgili asistanım, dostum ve yoga evim öğrencim)
—————————————————————————————————————————————-
Banu Değer ile birlikte Anel Grup çalışanları olarak,yaklaşık üç senedir yoga çalışmaları yapıyoruz.Yoga yı çok iyi bilen bir eğitmenden öğrenmenin kazanımları bizim için çok fazla.Bedeniniz hızla şekil alıp,esneklik kazanıyor.Ayrıca iş yaşamının stresinden o süreler içinde uzaklaşabiliyoruz.Kendisi ile çalışmaktan ve öğrencisi olmaktan çok hoşnutum. Ve şirket olarak kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum.

MUKADDES AKAY
ANEL ŞİRKETLER GRUP SAHİBİ.
—————————————————————————————————————————————-
9 sene önce ilk kez bel ağrısıyla tanıştım, doktorum ağrının bel fıtığından kaynaklandığını söylemişti. İlk bel ağrımı takip eden dönemde sık,sık belimde tutulmalar yaşadım. Düzenli yüzmeye başlayarak ağrılarımın ve tutulmanın sıklığını daha az hissetmeye başladım. Yüzmeye ara verdiğim bir dönemde oldukça şiddetli bir ağrıyla yüzleştim, bu ağrı sağ bacağımı hareket ettirmeme engel olup, günlük ihtiyaçlarımı yardım almadan yapabilmeme engel oluyordu, yaptırdığım detaylı tetkiklerle sırtımda eğrilik, bir omurumda çift yönlü kırık, bel kayması ve 2 fıtık olduğunu öğrendim. Çoğunlukla önerilen tedavi yöntemi ameliyattı, görüştüğüm doktorlardan biri fizik tedavi destekli düzenli bir egzersizle ağrılarımı kontrol altına alabileceğimi, içerdeki kasları kuvvetlendirmem gerektiğini söyledi. Yoga ve Banu Hoca ile bu dönemde tanıştım. Katıldığım dersler sonrasında ilginç bir şekilde vücudumun fiziksel olarak güçlendiğini, omurgamın kuvvetlendiğini sanki iskeletimin düzelmeye başlayıp sağlamlaştığını hissediyorum. Açıkçası yoga sonrasında zihinsel dinginlik ve rahatlama sağladığımı da söyleyebilirim.

NJOY SPORTS CLUB ‘TAN SN.ÖZLEM YORULMAZ 17 EKİM 2007
——————————————————————————————————————
DOĞUM YAPAN BİR ÖĞRENCİM…..

Yoga ile ilk tanışmam yaklaşık 7 yıl önce eşimin ablasının vasıtası ile olmuştu. Utanarak itiraf etmeliyim ki o dönemde daha önce de hakkında bir takım şeyler duyduğum yoga ve felsefesine yaklaşımım çok cahilce ve negatifti
Fazlası ile pratik biri olarak yoganın benim gibi güçlü !!!!!!!! birine pekte katkısı olamayacağına emindim. Bu tür yaklaşımlar ancak zayıf ve arayışta olan insanların oyalanma vesilesi idi.

Sanırım dünyayı yaşanır kılan en güzel şeylerden biri insanların olduğu gibi kalmamaları ve gelişime açık olmaları.
2007 benim için öyle bir yıl oldu ki bu olumlu gelişimi yaşama fırsatını buldum. Yılın ilk aylarında anne olacağımı öğrendim ve tamamen içimden gelen bir dürtü ile yoga yapmaya karar verdim.

Halbuki o güne kadar çevremden empose edilen bir hamile için yürümenin yeterli olduğu idi.
Hamileliğimin 4. ayında yogaya başladım ve sanırım huzurlu, mutlu, canlı ve keyifli bir 9 ay geçirmek için en iyi yolu bulmuş oldum.
Hamileliğimin son gününe kadar hatta doğuma 10 saat kalana kadar çalışan biri olarak haftada 2-3 kere gittiğim Yoga Evim benim kendim ve bebeğimle baş başa kalabildiğim, dinlendiğim, enerji depoladığım ve tümgünlük sıkıntılarımı unuttuğum bir yer oldu.
Yoga mutlak faydalı fakat bunu kiminle paylaştığınız ve kimden öğrendiğiniz de bir o kadar önemli. Banu Hoca’ya bu konuda şükran borçluyum. Hamileliğimden dolayı tek başıma katıldığım derslerde Banu Hoca bana sadece Yoga öğreten kişi olmadı sabahın 7.30 unda bile gülerek kapıyı açan, bütün bunalmışlıklarımı hafifleten ve bana adeta anne şefkati gösteren bir arkadaş olu.

9 ay boyunca normal doğum planlamama rağmen oğlum ali Durul’u sezaryen ile doğurdum. Yoga yapmamın temel nedenlerinden biri kolay doğumdu ancak ben yoganın olumlu etkilerini doğum sonrası yaşadım ve yoganın faydalarını sezaryen sonrasında bile gördüm. İnsanlar yataklarından kalkamaz ve sancı çekerken ben kendi kendime dolaştım, oğlumu emzirdim, altını değiştirdim ve gelen misafirlerimizi ağırlayabildim. Yoganın katkıları sayesinde vücudumu öyle kullanır hale geldim ki ağrı ve sancının esiri olmaktan kurtulmuştum. Hastaneden eve geldiğimiz 3. günden itibaren ise normal hayatıma dönmüştüm bile.

Şimdi oğlum 1.5 aylık ve biz onunla Banu Teyzesine gidip yoga yapmak için sabırsızlanıyoruz. Yeni yılda ailece yoga yapıyor olacağız ve bu sayede eminim çok güzel bir 2008 geçireceğiz.

————————————————————————————————————–

İki senedir Banu Değer hocanın öğrencisiyim, 40 senelik bir ihmalden sonra bedenimle ilgilenmeye karar verdiğimde doğru bir başlangıç yapmak için arayışa girdim çünkü belimde ve boynumda fıtık oluşmuş, spor yapmamaktan bedenim doğru duruşunu kaybetmişti. İnternet sayesinde ulaştığım Banu hocayla başladığım dersler sonrasıysa ağrılarım büyük ölçüde azaldı, duruşum düzeldi daha enerjik ve moralli girdiğim bu dönemde yaklaşık 8 kilo vermem beni çok daha iyi bir seviyeye taşıdı. Halen derslere devam ediyorum. Olumlu enerjisi, öğrencileriyle birebir ilgilenmesiyle özellikle rahatsızlığı olanlar için şiddetle tavsiye ediyorum.
Bir JLO kalçasına sahip olmak da işin güzel tarafı.
Sağlık ve güzellik dolu günler.

Aylin Atalay

11.06.2009
——————————————————————————————————————————
Ayşe Beyza Celep

Herkese merhaba.

6 Ocak Çarşamba günü Banu Hoca ile olan çalışmamızın 4. kuruna başladım ve çok mutluyum.

Yaklaşık 8 sene önce ağır kaldırmaya bağlı olarak belimin sağ tarafında bir zorlanma yaşadım. Bu zorlanma zamanla sağ kalçada ve bacakta ağrı olarak kendini göstermeye başlamıştı. Öyle ki bırakın koşmayı hızlı yürüyemiyordum bile. Tüm bu geçen seneler içinde ilk sene uygulanan fizik tedavi, ilaç tedavisi ve gösterdiğim aşırı dikkat sonucunda zorlayıcı bir hareket yapmadığım takdirde kalça ve bacak ağrılarımdan geçici olarak kurtulmuştum. Ama sağ tarafımla bir yük kaldırmamaya ve hatta o tarafımı kullanmamaya dikkat ediyordum. Bir şekilde zorlarsam kalça ve bacağımda aynı rahatsızlığı yaşamaya başlıyordum.

Yaklaşık 3 ay önce Banu Hoca’nın bel ve omurga yogası grubuna katıldım. Aynen anlattığı gibi 5-6 kişilik sınıflarda yapılan, hareketlere dair en ufak bir yanlış duruşunuzda yanınıza gelip birebir ilgilenilen ve size doğru hareketin gösterildiği bir çalışma ortamı. Her bir katılımcı için kullanıma hazır ve bedava pet şişe sular ve temiz havlular ki bu ufak gibi görünen ama bence çok önemli bir ayrıntı ve incelik.

Şu anda, geçen seneler içinde vücudunu kullanmamaya o kadar alışan benim, tekrar yapabileceğimi hayal dahi edemediğim ama yapmayı çok istediğim hareketleri yapabilir durumdayım. Gündelik yaşamda vücudumu zorladığımda, bu dersler öncesi vücudumu toparlamam bir hafta sürüyorsa şimdi bir kaç gün sürüyor. Son derslerin birinde çocukken çok yaptığım, sırtüstü yatarken bacaklarımızı yukarı başımızdan ileriye uzatma hareketini yapıyordum. Benim için bu nasıl bir şey biliyor musunuz? Vücudunu tekrar tanımak, yeniden ona kavuşmak gibi.

Bir de her kış çok üşüyen ve Eylül ortasında yün atlet giymeye başlayan ben, yogaya sayesinde bu kış herkes gibiyim. Yine atletimi giyiyorum ama Aralık ayının ortasında başladım.

Banu Hoca’m, derslerdeki ilginiz, özeniniz, sıcaklığınız için teşekkür ediyorum. Buradaki ortamı çok seviyor ve tüm arkadaşları sevgiyle selamlıyorum.
Beyza C. (yaş:34)

Ayşe Beyza Celep ( Hamilelik Döneminde )
Herkese tekrar merhaba.

Belimdeki rahatsızlık üzerine başladığım Yoga Evimdeki yoga derslerinin 3. ayında bu derslerin bana ne kadar fayda sağladığını daha önce sizlerle paylaşmıştım. O tarihten bugüne düzenli olarak derslere katılmaya devam ettim. Yalnız bu süreç içerisinde hayatımda güzel bir değişiklik oldu. Şu anda 36. haftalık hamileyim. Hamileliğini 5. haftasında öğrenen biri olarak farkında olmadan; hamileliğimin ilk bir ayında normal yoga derslerine katılmaya devam ettim. Hamile olduğumu öğrenince doktor tavsiyesiyle ilk 3 ayı doldurmak üzere 1.5 ay kadar ara verdikten sonra ise hamile yoga derslerine katılmaya başladım. Şu anda hala yoga derslerime devam ediyorum. Doğuma kadar da mümkün olduğunca devam etmeyi düşünüyorum.
Açıkçası belimde yaşadığım rahatsızlık nedeniyle hamilelik süreci beni biraz korkutuyordu. Ama sevgili arkadaşlar; çok şükür ki hepsi boşa çıktı. Bedensel olarak çok rahat bir hamilelik dönemi geçirdim. 13 kg almış olmama rağmen belimde ve bacağımda neredeyse hiç bir ekstra rahatsızlık yasamadım. Sadece gündelik hayatta bazen yanlış pozisyonda öne eğildiğimde (yanlış olduğunu yoga dersleri sırasında öğrendim ) kalçamda anlık bir rahatsızlık oluyor. Ama o da devam eden bir durum değil ve vücudumun hareketine bağlı olarak hemen düzeliyor. Üstelik tüm hamilelik sürecinde kendimi her zamankinden daha rahat ve sakin hissettiğimi ve çevremdeki insanların bu sürecin beni daha da huzurlu kıldığını fark ettiğini söylemeliyim.
Öncesinde endişelendiğim hamilelik sürecini hem bedensel hem ruhsal olarak bu derece keyifli ve kolay geçirmemde Banu Hocanın sağladığı ortam ve verdiği yoga derslerinin çok etkili olduğunu düşünüyor; buradan kendisine tekrar teşekkür ederken sevgiyle sarılıyorum. Ve SONUNDA NORMAL DOĞUMMMMM YAPTIM. ŞÜKÜRLER OLSUN.
Hamile olan tüm arkadaşlara bu dönemi bedensel olarak zorlanmadan geçirebilmeleri için hamilelik yogasını denemelerini tavsiye ederim.
Herkese sevgiler
Ayşe Beyza Celep
3 Şubat 2011
———————————————————————————————————————————————————-
Ece Başokur ( 22.01.2010 )
Yogaya bundan 4 ay önce başladım. Uzun süredir yoga yapmak istiyordum. Daha önceden de yogaya, meditasyona merakım vardı. Aradığım yoga kursunu bir süre bulamadım. Nereye baksam, hepsi sanki bir mezhepe aitti ya da gittiğim yerlerin salonları çok kalabalık ve havasızdı. İş yerinden bir arkadaşım yogaya başladığını söyledi. Güvendiğim bir arkadaşım olduğu için ben de araştırmak istedim. “Yoga evim” olduğunu öğrendim. Yer bana çok yakındı, hemen Banu hocayı aradım:) İlk başta haftada bir gün olarak başladım, sonrasında bu dersi ikiye çıkarma kararı aldım.

İsteğim rahatlamak, günün yorgunluğunu atmak, ruhumu dinlendirmek ve yeniden enerji toplamaktı. Bazen işten çıkıp kursa gitmek zor gelse de, yoga evime gittiğimde tüm baş ağrımdan, karın ağrımdan kurtulduğumu, umutsuzluğumu üzerimden attığımı fark ettim. Normalde işten çıkıp eve gidince, yemek yiyip, koltukta uyuklayan biriydim. Ne zaman yogaya gitsem, saat 21 de bile kurstan çıksam, kendimi son derece enerjik hissediyorum. Yoga yapmaya başladığımdan beri kendimi daha iyi hissediyorum.

Fiziksel açıdan rahatlamanın dışında, ruhen de beni son derece rahatlıyor. Bir sonraki güne umutla başlıyorum ve hayat enerjim tazeleniyor. Banu hocayla yaptığımız egzersizler fiziksel olarak esneme sağlıyor, duruşumu düzeltiyor, yağlarımı kasa çevirmemde yardımcı oluyor. Aynı zamanda nefes egzersizleri ve meditasyon kısmı da insana büyük bir rahatlık veriyor.

25 yaşındayım ve yogaya başladığımda doğru nefes almayı öğrendiğimi fark ettim. Nefes almanın nasıl bir şey olduğunu, bedeni nasıl hafiflettiğini yogayla birlikte hissetmeye başladım. Yogayı asla bırakmayı düşünmüyorum. Günün tozlu düşüncelerinden, yorgunluğundan arınmak isteyen herkese yoga evimi tavsiye ediyorum.
VE ECE DAHA SONARA ISRARLARIM ÜZERİNE YOGA EĞİTMENİ OLDU VE ARKADAŞLARINLA BİR MERKEZ AÇTI. Başarılarının devamını diliyorum.
Banu Değer.
————————————————————————————————-

Google’dan Öğrenci Yorumları

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Yoga, fiziksel uygulamalarla (duruşlarla, asanalarla) bedenime sağlık ve güzellik kazandırdı. Durarak yapılan alıştırmalar enerjikti ve yalnızca beden üzerinde değil zihnim üzerinde de çok etkiliydi. Duruşların bekleme süreleri farklı ve çeşitliydi. Bu duruşlarla iç organlarıma, hormon merkezlerine, bağışıklık sitemime ve kaslarıma masaj yaptı.; kas ve iskelet sistemim düzeldi, sinir sistemim gevşedi.. Duruşlar yalnızca bedensel çalışma olarak bitmedi.. Çalışmaların nihai amacı yaşamın tüm boyutlarını, yani fiziksel, zihinsel, enerjitik ve duygusal yönlerini birleştirerek beni bütünledi ve yaşamımda her alanda uyum içinde durmamı sagladı.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Banu Hoca ile Yogılates yaparken günün stresini ve yorgunluğunu tamamen atıyorum. Yoga yaptığım günler daha enerji dolu olduğumu hissediyorum. Vücudumun esnediğini ve kemik yapımın düzeldiğini hissediyorum. Bel ağrılarımın yoga yaptığım günlerde geçtiği ve bel kemiğimin güçlendiğini rahatladığını hissediyorum. Doğru nefes alış verişlerle daha iyi ve rahat nefes alabiliyorum. İçimdeki bütün yolların açıldığını hissediyorum. Daha önce tıkanıklar varmış ve benim farkındılığım bu güne kadar iyi değilmiş. Bütün bu çalışmalarla her şeyi daha bilinçli algılayabiliyorum.

Bir Google Kullanıcısı 10 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Bir ayı aşkın süredir Yogaevim’e gidiyorum. Sevgili Banu hoca ile yoga, başka güzel. Hamile yogasının da diğer yoga çalışmaları gibi, gerek dinginliği gerekse esnekliği sağlaması bakımından çok faydasını gördüm ve görmeye devam ediyorum. Doğumda ve sonrasında da bana faydasının dokunacağına inanıyorum. Banu hocam, hiç eksik etmediğin güleryüzlülüğün ve pozitif enerjinle oluşturduğun huzurlu ortam için çok teşekkür ediyorum.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Hamileliğimin 3. ayından itibaren düzenli olarak hamile yogasına katıldım. Gerek hamileliğim boyunca gerek doğumdan sonra çok faydasını gördüm. Hamile yogası insanın hem fiziğine hem ruhuna iyi geliyor. Yoga evim’in yeri çok merkezi, ortam sıcacık, Banu Hoca on numara. Tüm hamile bayanlara tavsiye ederim.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Sevgili Banu ya da her zaman çağırdığım şekilde bir tanecik Banu Hocam, Bana hayatın gözden kaçırdığım ayrıntılarını gösterdiğin ve her karşılaşmamızda bana yeni bir şeyler öğrettiğin için binlerce teşekkür. Hakkını vererek nefes almayı, düşüncemin gücüyle istersem neler başarabileceğimi senden öğrendim. Hayat iyi ki bizi karşılaştırmış, iyi ki varsınız

Bir Google Kullanıcısı 10 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Hamileliğinizde kendinize yapabileceğiniz en iyi şey Banu Hoca ile tanışmak. Deneyimi, kendine has eğitimi ve sempatikliği ile, Banu Hoca ile dersler size hem çok ihtiyacınız olan kuvvet ve esnekliği sağlayacak, hem de enerji verecek. Hamileliğimin en keyifli ve huzurlu saatleriydi, çok faydasını gördüm, kendisine çok teşekkür ederim.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Banu Hoca ile YOGİLATES YOGA TERAPİ dersleri hayatımda çok büyük bir değişiklik yarattı. Özellikle doğumdan sonra vücudumu kütük gibi hissediyordum. Düzenli olarak gelebildiğim zamanlarda vücudumun 20 li yaşlarımdayken olduğundan çok daha esnek ve dengeli olduğunu fark ediyorum.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Yoga, hayat kalitemi iyileştirdi. Yoganın, kanseri yenenlerin uyku düzenini ve hayat kalitesini iyileştirdiği ögrenmiştim.Banu hoca ile derslere başladıktan iki hafta sonra bütün agrışarımdan kurtuldum.Ve çok sağlıklı uyuyorum.Bu kadar bilgili bir hoca ile çalışmaktan çok mutluyum.

Bir Google Kullanıcısı 11 ay önce inceleme yazdı
Genel Mükemmel
Hanımlara özel bir yoga merkezi, sıcak ortamı ve başarılı hocasıyla beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.