Yoga Dersleri ile hayatınıza huzur, renk & sağlık katın

  • Kozyatagi / Kadıköy / İstanbul
  • 08:30 - 21:30
  • E-Posta

    banu.deger@gmail.com

  • 08:30 - 21:30

    Haftanın Her Günü

Neden Yoga ve Yoga Evim Banu Değer

Neden Yoga Evim Yoga Kursu

Bu soru ile eğitmenliğe başladığınız günden itibaren binlerce kez karşılaştım. .Size gelene kadar bir çok yer denedik ve ne yapmalı idik? diye sorarlar.Bende, BENİ ARAYANLARA hep söylüyorum şu cevabı söyelerim, (Muhakkak yeni başlıyacağınız yoga merkezini gidip gör, eğitmen kim olduğu? tanışın, enerjisininizi uyuşmadığını tecrleyerek, diplomalarını ve eğitimlerini kullanmayı. bup bu işin anatomik yönünü bilmeyen ve çok zorlayıcı hareketler yaptırıp bu harketlerin hangi sakatlıklara yol açacağını bilmeyen bir sürü türkiye’de tekrar öğrenmeye başladıysanız, yine yoga öğrencisinden çok yoga merkezi açılmış bulunmakta ve bu durum programı için çok ucuz fiyatlara dersler verilir. (Bu merkezlerde biliyorum kalabalıktan kaçabilirsin ya da pislikten bütün şevkiniz kaçar) .Sonuç kadar gerçekten bu eğitimin sizler için ne kadar önemli olmasın. Şimdi detaylar;

TEMİZLİK: Gittiğiniz yerde mutlaka dikkat edinilecek şey temizliktir. Yoga yapmada uygun olan tek şey rahat kıyafetler ve yere temiz bir örtüdür. Bir yoga çok yoga merkezi ve antrenman yoga matiyorlar ve benim merkezimde de bu şekilde. O yoga matlar evinde silinmiyor ya da tozlanmıyor sorun buarada başlıyor.BAŞKALARININ AYAKLARINI BASTIĞI KOKMUŞ YADA PİS YOGA MATLARININ ÜZERİNDE DERS YAPMAK İSTEMEZSİNİZ DEĞİL Mİ? Merkezimde yoga matları iki haftada bir burunır, yüzükoyun duruşunuzda kullanımınız için temiz havlular kullanın ve onun dersten sonra yıkanır.Ayrıca terler iseniz küçük temiz havlular verilir. Ders yaptınız salonda, onu daha sonra tamamir, derste “su isteğiniz doğar ise” diye sular kapalı.

YOGA MAT VE KIYAFET: Bir yoga matının kararını vermek için lütfen karar verirsiniz, çok pahalı bir alternatife gitmeniz gerek yok. Bauhaus’ta, metre ile birlikte kaymayı önleyici lastik bantlar satılmakta ve tesadüfen enleri yoga mat eni olacak genişlikte. Boyunu 160/170 cm kestirirseniz, size ait bir yoga matiniz olabilir. Kıyafete gelince, çok sıkmayan, tayt / stretch tarzı olmayan bir rahat kıyafet işinizi görecektir. Bolca bir t-shirt ve eşofman altı yoga yapmak için yeterli kıyafetlerdir.Ayrıca derslere gelirken kesinlik ile ilgili etkililik.İçimize ulaşmak istersiniz.İsklimizde bir t-shirt, bir t-shirt giyebilirsiniz, işten gelen iseniz yedek kıyafetlerinizi merkezde.

DÜZEN VE DİSİPLİN Yogada geleneksel olarak 24 saate tekrar tekrar çıkıyor. Ama bu mümkün halde, belli bir dönüşüme çalışarak çalışın. 2, bir, haftada bir gibi, bir standart döngü içinde, alıştırma ve eğitimlerinizi kaçırmayın, evlilik keçirir iseniz muhakkak telafi edin.

YOGA OKULU: Hatha yoga, integral yoga, kundalini yoga, terpi yogası vs vs … hangi yoga okulu ile başlamayı çok önemli değil, önemli olan okulları tanımanız ve kendinize uyun olan okulu zamanını seçmenizdir. Buraya kendiniz özgür düşünce, hata yapmaktan korkmayın, onu bire bir derse katlayın, farklı yerlere, en uygun yer ve eğitmeni bulacağınızı eminim.

EĞİTMEN NASIL OLMALIDIR: Elbette herşeyde olduğu gibi, yogada da hangi merkeze nihayetinde karar verdiren şey orada bulunan eğitmenin niteliğidir. Bu kısım eğitmenler hakkında da bir kaç bir şey dile istyorum.

1-Öncelikle yoga öğretmenin hem çok zor bir iş, hem de çok kolay bir iş olduğunu belirtmem lazım. Bir yoga eğitmeni olma süresi yaklaşık 1 aydır. Bir ay içeri boyutu gerekli duruşlar, nefes çalışmaları vs. öğretilebilir. Bu yüzden bir şey kadar bir şeydir ama sertifikanın olduğu her yerde belirlemek belirtelim. BİRİNCİ ANADOLU Kİ BİR AYDA VERİLEN BU DİPLOMAYI YERİNE YATIRIM YAPMAKTADIR. Yoga dersleri (anatomi bilmedikleri için) defalarca sakatlandım.Derse gelip dizimi itip minısküs olamam mı, yanlış yaptırılanlarda ve belgeselde disk yırtıkları ve fıtıklar olamsı mı; daha büyük ölçüde bir şey anlatabilirim bu konuda. Bu öğretmenin kendini geliştirmesi ve anatomi eğitimi alarak eğitilmesi, kendini bulaştırmak ve yogayı kalben sevmesi ve onunla ilgili adaması, sertifika sahibi olmaktan çok değerdir.
2- İyi bir yoga eğitmeni lastik gibi bir vücuda sahip olmak değildir, akrobat hiç değildir. Siz de derslerde asla eğitmene veya başka öğrencilere kadar kendinizle yarışmamalısınız. Eğitmenin Yoga duruşlarını anlayamayacak kadar göstermesi, nefes tekniklerini onun duruşun şekline göre uygulatması (ki bu tekniker dersten dinlenmiş hale getirmek), tek tek yönlendirme gerekir.
3- İyi bir eğitmen başlaması gereken iş birliği yapmaktır.
4- İyi bir eğitmen size “eğiten” kişidir. ‘De aylardır gittiğinizde, ne zaman yaparız, ne gibi işler yapılır, belki de orada oraya bağlamak için, bilgi saklanıyordur. Bilinmeyen bir sistemde, bir grupta değil, bir grupta çalışmayı sevdiğiniz için, bir merkeze devam ettirmeyiniz ama duruşları ve nefesleri iyice anlamadan ve öğrenmeden evde kendi başınıza uygulamamalısınız.
5- İyi bir eğitmen size yoga geliştirmek ya da kişisel gelişim kitaplığınız ile ilgili kişidir.Oku ilgili kitaplar hakkında konuşabildiğiniz, yaşamsal seçeneği danışmanız, onun istediğiniz konuyu paylaşmanız ve cevaplarızız, güveniniz bir kişilikte olmalıdır.
6- İyi bir eğitmen kendi hayatıyla da örnek olan kişilerdir. Ona göre “kel başa şimşir tarak” misali, konu büyüklüğüne göre ahkam kesen, konu kendi yaşamında zaman, “kendini aşmışım” büyüklüğüne baskı yaparız. Yani eğitmen onun hali ve duruşuyla mutlu, dingin, ruhen ve bedenen sağlıklı olduklarını hissettiren kişilerdir.
7- Kimse için çabuk sonuçlara vamayalım, ismin ön takıları / son takıları, takma isimler, insiasyon isimleri sadece birer isimdir, bu unutmayalım ve şekle / isme takılıp, kalmayalım.İyice kapsartıralım .Çünkü popüler bir şey takma isimler takan öğrencilerine insie isıs veren diploması var.Ayrıca yüce ve uzun isimler takan kendi insiyatiflerini anlatmak, yurtdışında edebilmek için yazdım diyen bir sürü sahte guru doalaşmaktadır maalesef ortalıkta.
8- İyi bir eğitmen “ben oldum” demeyen kişidir. Amatör ruhunu koruyan, yeniliklere, öğrenmeye açık olan kişidir. Bu kişiler, fazla iddialı olan kişilere karşı dikkatli olalım. Sürekli olarak kendinden bahşeden, kendini beğenmiş olmaktan korkarız. Yoga’nın bir şey demek olduğu, bunun için de değil, aynı hakimiyetimle unutmayalım.Yani bu işi yapan kişilerce yaşamayı yansıtan kişiler ve olması önemlidir.
9- “İnsan faktörü” nü ve zaaflarını gözleyin. Yoga yapan ya da yaptıran herkesin çok dürüst, çok idealist çok vs vs düşün düşünmek fazla ütopik bir bakış olur. Bu gibi horoz örnekleri mevcuttur.
10-Yoga eğitimine başlamış yaşamda da olmasıyla ilgili olarak sağduyuyu bırakmamak, aklına güvenmesi heryerde olduğu gibi, burada da çok önemli. Bedeninizi, nefesinizi, kalbinizi ve aklınızı dinleyin. Size ne olursa olsun, ne kadar güzel olursa olsun, çok iyi bir enerji olsun diye birşey söyleyecektir. Bu güne kadar herkesin de söylemişimdir.Elimden binlerce kişi olmuş ve hiç kimseyi sakatlamadığımda çok kişiyi de tedavi ettim ve hayır dualarını aldım.Evinize bir eşya ya da bir şey satın almaya devam edin dolasıp, size en uygun ve en mantıklı geleni çalışırsınız. İlk şey ‘kaç para’ dır. Oysa bize emanet olarak verilmiş bu bedeni ömrümüzün sonuna kadar çok kullanım ve kendimize iyi bakmamız lazımdır. Bedeninizle ilgili bir şey herhengi bir gelirse, yoga eğitmeniniz sizin yerinize acı çekmeyecek ya da masraflarınızı karşılamayacaktır. Bu şeyler, büyük çapta sorumluluk sahibi kendisindedir. Herkes kendisinin en yakındaki gurusudur, bunu bu gurudan ve ruhsal eğitmeninizden mahrum etmeyin.

Yoganın Hayatınıza Sağlık, Neşe ve Mutluluk Katması Dileğiyle...

Saygılarımla

Banu DEĞER

Yogilates