Yoga Dersleri ile hayatınıza huzur, renk & sağlık katın

  • Kozyatagi / Kadıköy / İstanbul
  • 08:30 - 21:30
  • E-Posta

    banu.deger@gmail.com

  • 08:30 - 21:30

    Haftanın Her Günü

Neden Yoga ve Yoga Evim Banu Değer

Pilatesin Tarihçesi

20. yüzyılda geliştirilmiş bir spor çeşidi olan pilates, vücudun dik durmasını sağlayan sayılı spor dallarından bir tanesidir. Her yaş için uygun hareketleri barındırması ile her dönem için uygun bir spor dalı olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca pilates yapan kişinin sağlığına oldukça yararlı olduğundan her yaşta tavsiye edilmektedir. Özellikle kemiklerin yaşlanmasının önüne geçen pilatesin, daha esnek ve sağlıklı vücutlar ortaya koyduğu bilinen bir gerçektir.

Herhangi bir müsabakaya, rekabete ve yarış ortamına gerek duymadan tamamen özgürce ve bireysel olarak yapılan pilates toplumun her kesimi tarafından benimsenmiştir. Özellikle kadınlar bu spor türüne büyük ilgi göstermektedir. Evde tek başınıza yapabileceğiniz pilatesin sayısız faydalarından biri de, kemiklerin arasındaki disklerin açılmasını sağlayarak boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Boyunun uzaması durmuş birçok kişinin, düzenli pilates yaptıkları dönemde, boylarının 1-2 cm kadar uzadığı ispatlanmıştır. Pilates size kilo verdirmez ama vücudunuzun sıkılaşmasını sağladığından, bedeniniz incelir. Dolayısıyla giydiğiniz kıyafetlerin de birkaç beden küçüldüğünü görürsünüz. Bu sebeple pilates konusunu zayıflama kategorisi içerisinde incelemek mantıklı olacaktır.

1880 doğumlu Pilates, çok çelimsiz bir çocuk olduğundan vücut geliştirme işlerine genç yaşta başladı ve ilk uğraştığı spor dalları da kayak ve jimnastik oldu. Bu sayede spor ile tanışan bu çocuğun 20. yüzyılda pilates sporunu üretmesi ile pilates akımı başlamış oldu. Kendi sorunlarına bir cevap niteliği taşıyan hem vücut geliştirme, hem dik durma; hem kemikleri güçlendirme hem de yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir spor dalı olan pilates, ismini yaratıcısı Joseph Pilates ’ten alır. Bu spor dalı ile fiziksel kasları üzerindeki hastalıktan doğal zayıflıkları ve kontrolsüzlüğü engelleme adına 500 kadar hareket geliştirdi ve sonucunda da kontrol bilimi olarak adlandırılan bu asrın sporuna imza atmış oldu.

İlk aşamada 500 egzersiz hareketi ile kullanılmaya başlanan pilates sporu zamanla gelişti. Esasen sporun yapılış biçimi bir egzersizin birden fazla kez yapılmasına dayandığından, 500 hareket pilates için oldukça geniş arşive neden oldu. Hareketlerin tamamı birbirine bağlı olan ve nefesin kontrol edilerek konsantrasyon sonucu ortaya çıkarılması ile oluşan bu spor dalı herhangi bir yan etkisi bulunmaması ile her kesim tarafından kabul gördü. Günümüzde en çok yapılan spor dalları arasında bulunan pilatesin gelişimi halen bile sürmektedir. Türkiye’nin neredeyse her yerinde pilates küçük ya da büyük çaplı olarak yapılmaktadır.

Pilatesin Hayatınıza Sağlık, Neşe ve Mutluluk Katması Dileğiyle...

Saygılarımla

Banu DEĞER

Yogilates