Yoga Terapi Nedir ?

Sağlık ya da Sağlıklı olmak nedir? Sağlıklı olmak hasta olmamak değildir. Dünya Sağlık ÖRGÜTÜ sağlıklı olmayı söyle tanımlıyor. Fiziksel, Zihinsel, Sosyal ve Spritüel seviyede iyi olma durumu =sağlıklı olmaktır.

Bu tanım nereden çıktı diye soruyor iseniz?

Eski zamanlarda herkes sağlıklı idi ve onu bu şekilde tanımlamaya gerek yoktu. Ama zaman ve hayat şartları ilerledikçe sadece fiziksel seviyede ki sağlık yeterli gelmemeye başladı.
18 inci yüzyıl başında Freud mental seviyede çalışmalar yapmaya başladı. ve sadce fiziksel seviyede kuvvetli olmanın da aslında zihinsel seviye de de sağlıklı olması gerektiğine karar verdi.ve 1940 lar civarında Dünya Sağlık Örgütü sadece zihinsel ve Fiziksel seviyede sağlıklı olmak yetmez Sosyal seviye de de sağlıklı olmak lazım dedi VE Sosyal seviyede seviyede sağlıklı olmayan insanlara toplum tahammül edemez sonucuna vardılar ki bunlara örnek olarak da (Mussolini ve Adolf Hitler ) gibi örnekler verdiler.

Fakat fiziksel, sosyal ve mental anlamda sağlık bazı grup hayvanlar da bile olabilirdi. O zaman eksik olan şey ortaya çıkmış oldu ki bu da Ruhsal seviyedeki sağlıktı.
1970 de Cenevre D.S.Örgütü toplantısında bir doktorun verdiği örnek dikkat çekti. Ormanda ki kurtlar fiziksel olarak iyilerdi, zihinsel olarak da uyanıklardı ve grup olarak dolaşarak son derece sağlıklı bir yapı oluşturuyorlardı. Öyle ise insanları hayvanlardan ayıran bilinç seviyesinin ne olduğunu düşündüler. Son olarak listeye Spritüel anlamda iyi olmayı eklediler. Yani ruhsal iyilikte denebilirdi buna. Büyük bir problemi çözdüklerini zannettiler ama yeni problemler yarattılar.

Fiziksel Sağlık doktorlar tarafından anlaşılabilirdi, Akıl sağlığı için testler yapılabilirdi. Sosyal sağlık için etraftaki eş dost’a danışıla bilinilirdi.

Kişilerin ruhsal olarak sağlıklı olması ile ilgili bir tanım yoktu bu nedenle herkes kendi tanımını yaptı. Bunlar arsında KURAN okumak, İNCİL yani din kitapları okumak, uzun sakallı olmak, ruhsal kıyafetler giymek gibi tanımlar yapıldı. Kişilerin ruhsal inancı din içinde suç işleyenleri öldürmek ise bu suç sayılmayabilirdi. Bu nedenle bütün bu düşüncelerin kaos ortamı oluşturulacağına karar verildi.

Ve D.S.Ö.tü ruhsal sağlığın dünya tarafından iyi anlaşılmasını gerektiğini düşünerek bir parantez açtı. Birçok Workshop ve seminer düzenlediler.2001 yılları sırasında bu parantezi kaldırdılar. Ruhsal sağlığın tanımını buldular. Kişinin sağlığı fiziksel anlamda yoksunluk değil MENTAL-SAOAYAL VE RUHSAL ALANDA EKSİK olunca sağlık eksik demektir diye karar verdiler.

Ruhsal sağlığın iyi olabilmesi içinde alternatif tedaviler lazım olduğunu kesin bir dille belirten D.S.Ö.TÜ bu alanda en iyi desteğinde YOGA TERAPİ olduğu konusunda hemfikir oldu. Yoga Terapi İnsan sağlığına Sıralaması ile FİZİKSEL-MENTAL-SOSYAL-SPRİTÜEL anlamda etki etmektedir.

Yoga herkesin zannettiği gibi birkaç asana veya duruştan ibaret değildir. Yoga yapan kişinin sosyal anlamda iyi olması beklenir iken aynı zamanda ruhsal seviye de de iyi olması gerekir. Ruhsal sağlık ise YARADILIŞIN doğasında vardır. Ve yaradılışta bu ruhsal sağlık yoksa artık yaradılış da orada yok demektir. Bu yaradılışın ruhu UYUMDUR. RUHSAL olarak iyilik demek de DERİN BİR HARMONİ anlamındadır.
Tüm Azizler tüm Peygamberler dünyaya ruhsallığı getirdiler ve samimi hisleri vardı. İnsanlarda bu buna derim bir uyum sağladılar. Oysa onları takip eden müritler bu uyumu bozdular.
YOGA Terapi bu anlamda der ki; İSA OL AMA MÜRÜDİ OLMA, MUHAMMED OL AMA MURİDİ OLMA. Yani tüm kişiler takip yolunda hataya düşüyorlar. Dışarıdan kendimizi gereksiz şekilde bağımlı hale getiriyoruz.

Sonuç olarak Ruhsal Sağlık Demek İÇİMİZDEKİ TANRIYI BULABİLMEKTİR. İŞTE GERÇEK ANLAMI İLE RUHSAL SAĞLIK BUDUR.

ŞİMDİ sağlıklı olmayı tanımladıktan sonra Yoga Terapi’nin nerede devreye girdiğine bakacağız.

Hint Felsefesinde Hastalık ( Viyati) dir.Viyati Vyata kelimesinden gelmektedir.Viyati içeride süren mücadelenin varlığıdır.
Modern tıp hastalıkları semptomlara ayırır .Eğer semptom ciltte ise cilt doktoruna kalpte ise kalp doktoruna vs vs diye yönlendirilir.Şüphesiz bu doktorlar ve tedaviler çok faydalıdır.Ama bir çok hastalığın gerisinde ruhsal nedenler vardır.Hatta bu konuda (Hastalıkların Ruhsal nedenleri _LUISE HAY) diye dünyada çok bilinen bir kitap ta yayınlanmıştır.Modern tıpta semptom tedavi edilebilir ama gerisindeki ruhsal neden tedavi edilmedikçe hastalık yeniden
Başka bir noktada ortaya çıkacaktır.
Hint Felsefesi hastalıkları SONUÇLAR bazında değil SEBEPLER bazında inceler ve İkiye ayrılır.

Dışsal Sebepler;

Dışarıdan müdahaleyi başlatan sebeplerin belirlenmesi ki bunlar su alternatiflerden bazıları olabilir.Zehirli gıdalar,Yaralanmalar,Enfeksiyonlar vs…
Problem dışsal ise çözümde dışsal olabilir. İlaçlar, fizik tevdi vs…

İçsel Sebepler,

Nasıl anlaşılır? Eğer eğer dışsal sebepler kontrol altına alındıysa ve hastalık halen devam ediyor ise bu içerilerde bir yerlerde mücadele devam etmektedir denir. YOGA TERAPİ bu durumda devreye girer. Çünkü bu mücadelenin yok edilmesi de hastalığın çözümüne yaklaştırır kişiyi.
Eğer Yoga Ekollerini inceler iseniz RAJA YOGA da dışarıdan içsel seviyeye yaklaştık ve bedensel seviyede mücadele ettik.

PRANAYAMA TEKNİKLERİ ile PRANAMIZ üzerinde kontrol sağladık. Meditasyon ile AKIL Seviyesinde kontrol sağladık. Ve GNANA Yoga ile de akıl seviyesinden girerek duygusal seviyede ki mücadelemizi kontrol altına aldık. Ve Artık derin içsel uyum boyutuna geldik.
Buna İNTEGRAL YOGA TERAPİ denir. Sonuç Bütün Yoga Ekollerinin birlikte kullanılması sanatıdır. Biz ruhumuzun içerisinde derin mutluluk yani ANANDAM halinde isek dışsal sebeplerden de oluşacak rahatsızlıklar da sizi etkilemez. Kişin DERİN İÇSEL UYUMU(STAMİNA = İÇSEL UYUM=İNGİLİZCEDEN GELMEDİR) DA var ise HASTALANMA OLASILIĞI YOK DENECEK KADAR AZALIR.

SWAMİ VİVEKENANDA Üniversitesi Yoga Terapistleri SUZUKİ fabrikasında iki ay çalışanlar ile YOGA TERAPİ yaptıktan sonra fabrika da hastalıklar %80 oranında yok oldu.

SWAMİ VİVEKENANDA Üniversitesinin hastane bölümünde yapılan Tedaviler ile yapılmış binlerce araştırma sonucu ve tedavi olmuş sayısız kişi vardır. Ayrıca Üniversitenin Yoga TERAPİSTLERİ UZAK DOGUDAKİ ALTERNETİF TIP HASTANELERİNDE YARDIMCI TERAPİST olarak çalışmaya devam etmektedir.

Saygılarım ile.
BANU DEGER(BHANU PRİYA)

Incoming search terms:

  • yoga terapi nedir