Bel ve Omurga Hastalıkların da Terapi Yogası Sistemini Nasıl Oluşturdum ?

Bu anlatacağım hikaye ile ilgili olarak hiçbir doktorumun ve eğitmenimin adını vermemeyi etik olarak doğru bulmadığım için isimlerden bahsetmeme kararıma saygı duyacağınızı düşünüyor ve şimdiden anlayışınıza teşekkürler ediyorum.

2002 Yıllarının son dönemlerinde yoğun bir şekilde yoga çalışmalarıma ve spor hayatıma devam ediyordum. Uzun yıllardan beri at binmekte, dağ kayağı, su kayağı gibi zorlu sporlar yapmakta ve yarışmalara katılmakta idim. Ve 2003 senesinin başında bir gün kalçamda şiddetli ağrılar hissetmeye başladım. Eskiden beri zaman, zaman belimde ağılar olurdu. Çünkü gençken bir binicilik yarışına hazırlanırken attan belimin üzerine set bir zemine çarparak düşmüş ama bir, iki kortizon iğnesi ve dinlenme ile bu sorunu halletmiştim.

Fakat 2003 senesine girdiğimde ağrılarım dayanılmaz bir duruma ulaşmıştı ve bu arada yoga yapmaya devam ediyordum. Çekilen MR sonucunda da ciddi bir bulgu çıkmamıştı. Bu ağrılarımın üzerine birde çok şiddetli levator spazmları geçirmeye başladım. Bu koksis bölgesinin son kasları ile alakalı olduğu için spazmlarım arttıkça Kalın bağırsak doktorum, anüs bölgesi etrafına üç ayda bir bana kortizon iğnesi yapmaya başladı. Ama 2003 senesinin sonlarına doğru artık hiçbir şekilde herhangi bir yerde oturamıyordum ve derslerime giderken plastik yastığımı da yanımda taşıyordum. Ama yoga derslerime ara vermeyi asla düşünmedim. Daha doğrusu Yoga derslerinde yapılan ters duruşların ve geriye doğru y uygulanan yanlış hareketlerin bel ve boyun fıtığı yaptığını ve yapılan hareketlerin yanlış uygulatılmasının bu ağrıları çoğaltacağını henüz bilmiyordum.

2004 senesinde çekilen bir emar sonrasında koksis bölgemdeki ağrılar(Kİ BU AĞRI BELİMDEN GELMEKTE İDİ VE TEŞHİS KOYAMADIKALARI İÇİN MAALESEF)  bu kemiğin alınmasına karar verildi ve ameliyat oldum.(15.02.2004).Bu Emar çekildiği zaman maalesef henüz belimde fıtık falan da yoktu. Ve ameliyat edecek Doktoruma da o güne kadar yaptığı tedavilerden dolayı ve profösör olduğu için kendisine güvenerek ameliyat oldum.

Fakat ağrılarım geçmediği gibi daha da artarak devam etti. Bu ağrılar içerisinde eğitmen olmuştum ve derslerime yoğun bir şekilde devam etmek durumunda idim. Ve doğal olarak ağrılı bir şekilde ders vermek bayağı zorlayıcı oluyordu. Bu arada İstanbul da gitmediğim doktor kalmadı ve sonunda bir doktor bu rahatsızlığımın belimden kaynaklandığını hatalığımın ise Faset eklem hastalığı, aynı zamanda sakroliak eklem disfonsiyon bozukluğu ve priformis sendromu olduğunu teşhis etti. Yapılan ameliyat hatalı idi ve hastalığımın ilerlemesini daha da arttırmıştı. Uygulanan kortizon tedavileri devam ederken ben öğretmen olmuş ve yoğun bir şekilde ders vermeye başlamıştım. Ve doktorum artık ömrümün sonuna kadar bu ağrıları çekeceğimi, bacağımın belki birkaç santim kısalacağını ve bu yoğunlukta ders vermeye devam edersem sonunda yatalak bile olabileceğimi ve işimi bırakmam gerektiğini söyledi.

Bu arada çekilen Emarlarda da bel ve boyun fıtıklarım oluşmuştu.

Zaten artık yatakta bile yatamaz durumda idim ve belim devamlı tutuluyordu, devamlı artan ağrılarla derslerimi vermek zorunda kalıyordum. Ağrılarımı azaltmak için yapılan kortizon iğnelerinden böbrek üstü bezlerim, yani kortizon salgılamam sıfıra indi. Bütün bu sıkıntılarımın üzerine aşırı yorgunluk ve tansiyon problemi de yaşamaya başladım.

Amerikan hastanesinde bir endokrin doktoru ile yaptığımız kısa bir kortizol düzenleme tedavisi ile kortizonum kısa sürede eski düzeyine geldi. Doktorum bile bu kadar kısa sürede kortizonun bu kadar iyi bir seviyeye gelmesine şaşırdı. Ama kendisine her gün uygulanan yoga çalışmamasının bütün hormon sistemlerini daha çabuk aktive ettiğini anlattım.Ama hala bu hareketlerin bu duruma yol açtığı konusunda tam ikna olmamıştım.Ama şüphelerim de artmıştı.

Bu sırada hastaneye gidip gelirken Amerikan hastanesinde Fizik Tedavi Bölümü Başkanı, Saygın dostum Sn. Dr.Önder Çerezci ile karşılaştım. Çünkü bir fizik tedavi denenmesi konusu da gündemde idi. Yapılan işlemleri anlattım ve konu hakkında bütün bilgiyi kendisine aktardım. Bir kaç sefer kendisi ile derin tartışmalar yaptık. Kendisi fizik tedavi yapılmasının bir sonuç getirmeyeceğini, yalnızca fizik hareketlerini mutlaka uygulamam konusunda diretiyordu. Oysa ben zaten yoga yaptığımı ve farkının ne olduğu konusunda bir türlü ikna olamıyordum. Fizik tedavi olmam konusunda diretip kendisine baskı yapıyordum.

Yaptığımız bütün bu tartışmaların sonucunda, bazı fizik tedavi hareketlerin kesin olarak her gün uygulanması halinde rahatsızlığımdan kurtulacağım konusunda bir miktar ikna oldum. Ama hala biraz şüphelerim vardı. Ve kendisine üç ay deyip bakacağımı söyledim. Sonra da kontrole gidecektim.

Çünkü bende yaptığım bütün araştırmalardan ve doktor arkadaşlarımdan aldığım anatomi bilgilerinden sonra ,okuduğum kitaplar ve yoga anatomisi konusunda yurt dışında aldığım eğitimler ile oldukça yeterli anatomi bilgisine sahip olmuştum. Yaptığım araştırmalar ve aldığım bazı anatomi eğitimleri de kendi eğitmenliğim içinde son derce gerekliydi zaten. Çünkü OMURGA İLE yapılan bu çalışmalar  Yoga sistemnin içinde vardı. Biz Yoga eğitmenliği eğitimi alırken ki en eski hocalardan olmam sebebi ile Anatomi eğitimi almamıştık.

Kendisine beni ikna ettiği için ve bu uyguladığım sistemi geliştirmeme ve uygulama konusundaki kararlılığıma destek verdiği ve sonuç olarak yardımlarını ve bilgilerini eksik etmediği için buradan ayrıca sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. Kendisini önerdiği hareketleri uygularken hareketlerinin çoğunun yoga hareketleri ile bağdaştığını gördüm.

Değişiklik olarak bel ve omurganın kuvvetlenmesi için uygulanan sistem, hareketlerin kasları sıkarak yapılması idi. Bu hareketleri yavaş, yavaş derslerin içine katarken bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda birçok hareketin belimize ve boynumuza zarar verilerek yaptırıldığını fark ettim. Yani senelerce bel ve boyun kaslarımızı ve eklemlerimizi  daha da zedeleyecek şekilde çalışmıştık. Ayrıca aldığım Bir IYENGAR YOGA sistemi eğitimi sırasında sistemin aynı şekilde yakın uygulatıldığını gözlemledim.

Ve BÜTÜN HAREKETLERİ BU SİSTEME GÖRE UYGULAYARAK BEL VE OMURGA HASTALIKLARI TERAPİ YOGASI (waist and spine yoga) SİSTEMİNİ oluşturdum. Öne ve geriye gidişlerde omurgamızı kullanma biçimini değiştirerek son derece güvenilir bir sistem yarattım. Son olarak bütün bunları Sn. Önder Çerezci ile de paylaştığımda ve karşılıklı olarak anlattığımda, kendisi de bu sistemi onayladı ve ortak bir sitem oluşturarak ileride Amerikan hastanesinde kurulacak bel okulunda bilgileri paylaşmaya karar verdik. Ve 2010 senesinde uyguladığım bu sistem TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ tarafından tescil edildi.

Hastalığım; şu anda bu sisteme başladıktan on  sene geçmiş olmasına rağmen bel kaslarımı ve kalça kaslarımı kuvvetlendirdiğim için hiç bir şekilde artık bir sorun çıkartmamakta.2002 yılından beri hiçbir tedaviden sonuç almadığımı düşünürsek son derce harika bir sonuç. Hiç bir ağrım ve bel tutulmam yok. Gelen öğrencilerimden bel fıtığı bile olanlar düzenli olarak bu sistemi uyguladıklarında bir ay sonra yataklarında bile yüzükoyun yatar duruma geldiklerini söylüyorlar. Sonuç olarak kullandığım bu sistem Hatha yoga &Iyengar Yoga sistemi ile harmanlanmış, Bel,Boyun ve OMURGA HASTALIKLARI TERAPİ YOGASI sistemdir.Ve 2010 yılında markalanmıştır.Öğrencilerim ile birlikte omurga sağlığı konusunda güvenle uyguladığım bir sistemdir.

Daha sonar 2010 senesinde aldığım Pilates ve Yogilates eğitimlerimi de bu sistemle harmanladım.2012 senesinde uyguladığım tedavilerde ve hastalarımda son derece başarılı çalışmalar elde ettim ve uygulamaya devam ederken hamile derslerinde de bu sistemi uygulayarak onların sırt ve bel ağrılarına çözüm getirdim.Ayrıca hamileliklerinin ilerleyen aylarında bel kasları zayıf ise oluşan siyatik ağrılarından yakınmaya başlayan hamilelerime yatıp dinlenmesini tavsiye eden doktorlara saygı gösterdiğimi söyleyerek kesinlikle derslere devam etmeleri konusunda ısrar ettim .Ve sonuçta ağrıları tamamen geçti ,hamileliklerini   ağrısız sızısız tamamladılar.

BANU DEĞER. (YOGA PİLATES, YOGİLATES, OMURGA TERAPİSTİ)